Всё для рыбака. Сигнализатор поклевки и другие рыболовные принадлежности.

Вип. 32. - 2015. - С. 33-47 (повний текст)

УДК 398.332(477)

Анотація:


У статті розкрито історію становлення традицій колядування на українській етнічній території. За основу взято походження і тлумачення терміна «коляда» в духовній культурі українського народу. Показано трансформаційні процеси, які відбувалися в цій сфері в період християнізації України. Розглянуто колядницькі дійства, які своїми витоками сягають ще давніх язичницьких часів. Вони полягають в тому, що групи колядників-чоловіків, хлопців або хлопчиків заходили у двір до кожного господаря, ставали під вікнами, в сінях або в самому будинку і піснями прославляли господаря і всю його сім'ю: бажали їм здоров'я і благополуччя. Колядники приходили в оселі тільки один раз в рік, в день зимового сонцестояння і приносили господареві та його родині радісні вісті, від яких залежав сімейний побут в наступному році. Досліджено, що обличчя колядників колись покривали сажею, ховали під різдвяні маски, що символізувало перебування в країні смерті. Ряджені нерідко говорили зміненими голосами. Впродовж віків обряд колядування видозмінювався, поступово включаючи нові компоненти. Він був поєднаний з відповідними обрядовими та ігровими діями, танцями, музикою, жартами, включав елементи театралізації та рядження. Це надавало святу поетично-величальної піднесеності, справляло на учасників обрядових дій незабутнє емоційне враження.

Вип. 32. - 2015. - С. 25-32 (повний текст)

УДК 94:355(477)«15/17»

Анотація:


В запропонованій статті розглядаються деякі аспекти української мілітарної культури, зокрема уніформи, озброєння та організації військової справи, зв'язок української мілітарної культури із мілітарними культурами сусідніх країн. Розглянуто всі складові частини українського війська XVI — початку XVIII ст. — реєстрове козацтво, запорізьке козацьке військо та наймані частини. Робиться спроба розвінчання деяких міфів та упереджень — зокрема щодо використання козаками XVII ст. уніфікованої військової форми внаслідок поставок польським урядом сукна для реєстрових козаків. Дослідження проведено на основі аналізу документальних джерел та праць українських і польських істориків, а також власного досвіду створення реконструкції зовнішнього вигляду козака середини XVII ст. Стаття орієнтована на викладачів історії України та студентів, що бажають поглибити свої знання з тем, які безпосередньо стосуються литовсько-польської доби історії України, виникнення та розвитку українського козацтва, національно-визвольної революції 1648-1676 pp.

   

Виберіть мову  

   

Останні новини  

 Шановні колеги!

Редакція фахового громадсько-політичного наукового видання «Інтелігенція і влада» (Одеський національний політехнічний університет) запрошує науковців, аспірантів, студентів взяти участь у створенні 40 номера збірника.

Матеріали статей приймаються до 1 березня 2019 року.

Детальніше про умови публікації за посиланням.

   
© Інтелігенція і влада